GOSPODARKA

LOKALNA PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ

Wpływy z PIT i CIT na mieszkańca w 2023 r.:

1 424

-5,78%

do roku 2022

2 677

Liczba osób prowadzących działalność gospodarczą

296

Liczba wniosków o wpis do rejestru REGON

148

Liczba wniosków o wypis z rejestru REGON

Podatki dla przedsiębiorców obowiązujące w 2023 r.


Utrzymywanie niższych niż maksymalne stawek podatku od środków transportowych na terenie Gminy Trzebnica stanowi wyraz dążenia władz do zwiększania potencjału gospodarczego gminy. Nadal zwiększa się baza przedsiębiorców (o 4,2%). 

Należy jednak ocenić, że poziom obowiązujących stawek zapewnia stabilność finansową gminy, a przy tym gwarantuje możliwość jej dalszego rozwoju. W 2023 r. wystąpił jednak nieznaczny spadek wpływów z PIT i CIT w przeliczeniu na 1 mieszkańca do poziomu 1.424,00 zł.

zarządzanie przestrzenią

Właściwe zarządzanie przestrzenią w gminie jest kluczowe dla utrzymania ładu przestrzennego. Uchwalanie nowych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego przynosi długofalowe korzyści. Formułowanie polityki przestrzennej jest kompleksowe, co wpływa na poprawne kształtowanie i zachowanie harmonii przestrzeni, a także przyspiesza i usprawnia procesy inwestycyjne

Nowe plany miejscowe wpływają korzystnie na zagospodarowanie niezabudowanych jeszcze terenów. W Gminie Trzebnica poziom pokrycia MPZP w 2023 r. osiągnął blisko 1/3 powierzchni

Corocznie podejmowane są nowe uchwały w sprawie objęcia kolejnych terenów miejscowymi planami oraz uchwały mające na celu dokonanie zmian w obowiązujących planach. Taki stan wpływa pozytywnie na wizerunek gminy oraz zadowolenie mieszkańców.

Pokrycie obszaru gminy MPZP - na podstawie Systemu Informacji Przestrzennej Gminy Trzebnica

Pokrycie obszaru gminy MPZP - na podstawie Systemu Informacji Przestrzennej Gminy Trzebnica

Uchwała Nr LIX/555/23 Rady Miejskiej w Trzebnicy z dnia 29 listopada 2023 r. w sprawie uchwalenia zmiany „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Trzebnica” dla części terenu we wsi Będkowo i części miasta Trzebnica oraz w rejonie ul. Czereśniowej w Trzebnicy.


Przyjęto 4 uchwały dla nowych MPZP oraz 2 uchwały zmieniające.

Uchwały dotyczyły uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszarów:

Dodatkowo przystąpiono do uchwalenia zmian MPZP dla:

W 2023 r. w Gminie Trzebnica wydano 149 decyzje o warunkach zabudowy (połowę mniej niż rok wcześniej). Wydano również 28 decyzje o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego.

81

Liczba MPZP 

obowiązujących

4

Liczba planów 

uchwalonych

6 292.9

Powierzchnia objęta 

MPZP (ha)

31,4%

Powierzchnia gminy 

objęta MPZP

tereny inwestycyjne

Gmina Trzebnica oferuje wiele korzyści dla biznesu. Ze względu na położenie blisko stolicy regionu, dysponuje wysoką dostępnością oferty firm konsultingowych, rekrutacyjnych, doradczych, wyspecjalizowanych kancelarii prawnych oraz ośrodków akademickich i think tanków. Dzięki temu, przedsiębiorcy mają dostęp do wykwalifikowanej i wykształconej kadry, która może zapewnić wysoką jakość usług i produktów.

W Gminie znajdują się także kancelarie prawne i notarialne, co stanowi dodatkową korzyść dla przedsiębiorców, którzy potrzebują pomocy w kwestiach prawnych. Ponadto znajduje się tu rozwinięta bazę gastronomiczną i noclegowa w atrakcyjnych hotelach, wyposażonych w sale konferencyjne.

Położenie przy trasie ekspresowej S5 to dodatkowy atut, który umożliwia szybki i wygodny transport towarów i usług (przy dodatkowo niskich stawkach podatku od środków transportowych). Bliskość granicy z Czechami oraz Niemcami to dodatkowa zachęta dla przedsiębiorców, którzy mogą łatwo nawiązać kontakty z partnerami zza granicy. Wkrótce powstanie też mała obwodnica Trzebnicy.

Gmina Trzebnica oferuje także wiele zachęt inwestycyjnych, takich jak zwolnienia podatkowe. Współpraca z Urzędem Miejskim jest zapewniona na każdym etapie procesu inwestycyjnego, co może być bardzo pomocne dla przedsiębiorców, którzy nie znają się na procedurach administracyjnych.

W województwie dolnośląskim maksymalna pomoc publiczna w formie zwolnienia podatkowego może wynosić 25% kosztów kwalifikowanych dla dużych przedsiębiorstw, 35% dla średnich i 45% dla małych i mikro. 

Informacje o uwarunkowaniach gospodarczych oraz możliwościach inwestycyjnych udostępniane są na stronie zainwestuj.trzebnica.pl

Obszar inwestycyjny Specjalnej Strefy Ekonomicznej Trzebnica zalicza się do Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości z siedzibą w Kamiennej Górze. 150 hektarów zlokalizowanych jest w bezpośrednim sąsiedztwie węzła komunikacyjnego z drogą szybkiego ruchu S-5 oraz wzdłuż planowanej Małej Obwodnicy Trzebnicy w trasie Wrocław – Milicz.

Na terenie Gminy działa już kilka dużych, rozpoznawalnych firm.

Zdjęcie przedstawia loga.

Wsparcie Punktu Obsługi Inwestora


Każdy z inwestorów na terenie Gminy Trzebnica otrzymuje wsparcie obsługi wyspecjalizowanego eksperta, który

przeprowadzi przez proces zdobywania informacji oraz niezbędnych danych, a ponadto w szczególności:


Ze względu na przyjętymi założeniami strategicznego rozwoju Gminy Trzebnica głównymi kierunkami inwestycyjnymi będą:

TERENY ZIELONE

43,66

Powierzchnia gruntów leśnych będących własnością gminy (ha)

42,6

Powierzchnia terenów zieleni (ha)

21,8

Powierzchnia terenów chronionych (ha)

25

Drzewa posadzone (szt.)

Rewitalizacja Parku Miejskiego

Burmistrz Marek Długozima podpisał umowę na pierwszy etap rewitalizacji Parku Miejskiego im. Marii i Lecha Kaczyńskich. Na ten cel przeznaczone zostało 3 mln 59 tys. zł, wykonawcą została firma PB Haus Sp. z o.o.

Rewitalizacja terenu zakłada montaż ławek, zrobienie nowych ścieżek i oświetlenia. Będzie to miejsce spacerów, odpoczynku i spotkań, będzie ono również nosiło walory edukacyjne i patriotyczne. Jednocześnie projekt uwzględnia odpowiednie zabezpieczenie miejsca pochowanych tu ponad 60 lat temu osób różnych wyznań. Drugi etap rewitalizacji wykonany zostanie już w przyszłym roku.

Schemat zagospodarowania parku im. Pary Prezydenckiej ŚP. Marii i Lecha Kaczyńskiego.