DZIAŁALNOŚĆ KULTURALNA
wydatki NA kulturę w 2023 r.
8 041 976 zł
+21,98%
do roku 2022
Dotacja dla GCKiS w 2023 r.
3 655 000 zł
+5,79%
do roku 2022
kalendarium wydarzeń kulturalnych
Zorganizowanych lub współorganizowanych przez gminne centrum kultury i sztuki w Trzebnicy
"Malarstwo przy kawie"
11.01.2023
Wernisaż Pierwszej Trzebnickiej Wystawy Artystów Amatorów w ArtKawiarni. Wystawa artystów z Powiatu Trzebnickiego uprawiających malarstwo, rysunek, grafikę.
Liczba uczestników: ok. 30 osób
KONCERT KOLĘD w wykonaniu uczniów Gminnej Szkoły Muzycznej I stopnia im. prof. E. Kajdasza
12.01.2023
Uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności w repertuarze kolędowym. Podczas koncertu można było usłyszeć tradycyjne polskie kolędy i pastorałki jak i zagraniczne, w ciekawych opracowaniach na różne zespoły instrumentalne i wokalne. Wystąpiła szkolna orkiestra dęta pod batutą pana Wojciecha Nycza, zespół gitarowy (w składzie: Oliwia Mnich, Maria Wacławek, Milan Bober, Kacper Radzio, Antoni Grabowski, Michał Jakubowski) przygotowany przez pana Michała Jakubowskiego, kwintet akordeonowy (w składzie: Zuzanna Szymczak-Domino, Emilia Burniak, Filip Skorek, Paweł Jurczenko, Tadeusz Kropielnicki) przygotowany przez pana Dominika Bezkorowajnego, zespół wokalny „Trzebnickie Kajdaszki” kierowany przez panią dr Monikę Gruszczyńską z udziałem nauczyciela pana Radosława Brulińskiego, trio puzonowe (w składzie: Agata Kamińska, Szymon Modrzejewski, Patryk Marciniak) przygotowane przez pana Wojciecha Nycza, duet wiolonczelowy (Hanna Murach i Klara Biernat) przygotowany przez panią Annę Szpil, zespół perkusyjny (w składzie Karolina Kaczmarek, Oliwia Chuczak, Franciszek Pomianek, Alicja Sobczak) przygotowany przez pana Michała Jedynaka, zespół szkolny „Unison” przygotowany przez panią Małgorzatę Wojciechowską oraz chór szkolny pod kierownictwem pani Beaty Krzenciessy, przy fortepianie towarzyszyła pani Agata Grudzień. Solo zaprezentowała się uczennica Maja Nowak, która na fortepianie wykonała kolędę „Przybieżeli do Betlejem” przygotowała ją pani Michalina Kociołek. Koncert poprowadziły panie Michalina Kociołek i Paulina Wiśniewska.
Liczba odbiorców: ok. 250 osób.
Spotkanie autorskie z Małgorzatą Kolińską
Spotkanie wokół tomiku poetyckiego „To ja” autorstwa Małgorzaty Kolińskiej.
18.01.2023
Liczba odbiorców: ok. 120.
Dzień Babci i Dziadka – Festiwal Kolęd i Pastorałek
Z okazji Dnia Babci i Dziadka dzieci z Przedszkola nr 2 oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 przygotowały Festiwal Kolęd i Pastorałek.
Liczba odbiorców: ok. 300.
31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
29.01.2023
Finał zorganizowany został pod hasłem pod hasłem „Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich - małych i dużych!”.
Na scenie Gminnego Centrum Kultury i Sztuki wystąpiły następujące zespoły i muzycy: Shining Stars – sekcja wokalna GCKiS, Bieda, Filip Mizia, SickRats, IM Fanki TIM, zaś gwiazda wieczoru był zespół ZIMNA WOJNA.
Występy muzyczne przeplatane były licytacjami, w których można było stać się właścicielem różnych ciekawych przedmiotów bądź usług: vouchery na zajęcia fitness i masaż, bony do restauracji, pizzerii, burgerowni i cukierni, rozmaite gadżety, soki, oleje, kawy. Należy również wspomnieć o wyjątkowych przedmiotach przekazanych na licytacje: szydełkowe zabawki, przejażdżka wojskowym motocyklem.
Zebrana kwota: 49.781,58 zł. W eSkarbonce przypisanej do sztabu uzbierało się 4.716 zł.
Sędzia Marian Anna Wesołowska. Spotkanie edukacyjno-profilaktyczne
02.02.2023
Celem spotkania było upowszechnienie wiedzy na temat nowych zagrożeń oraz form przemocy wobec nieletnich, jak i wskazanie możliwości ich eliminowania poprzez wczesną profilaktykę oraz współpracę rodziców z placówkami oświatowymi.
Liczba uczestników: ok. 250 osób
Kręcenie teledysku zespołu IM FANKI TIM
08.02.2023
Polonez na trzebnickim Rynku
08.02.2023
Zajęcia feryjne – Tajemnicza Wyspa
13.02.-24.02.2023
Feryjne Kino Juniora
14.02.2023
Tajemnica Improwizacji Teatralnej – 12 osób
Teatr improwizowany dla dzieci to doskonałe narzędzie edukacyjne oraz rozwojowe. Na zajęciach dzieci uczą się wiedzy o teatrze i aktorstwie, ale również różnych technik improwizacji, które mogą służyć jako cenne zasoby podczas codziennego życia. Dzięki różnym ćwiczeniom teatralnym pokazywały jak według nich wyglądają emocje takie jak radość, smutek i gniew. Do ćwiczeń wykorzystywały przedmioty, pacynki, ale również musiały te emocje wykrzyczeć lub wyrazić w zupełnej ciszy. Dzieci miały też do odegrania różne scenki i role.
14.02 / 23.02.2023
Totem Plemienia – 12 osób na zajęcia – 24 osoby
Tajemniczą wyspę zamieszkują różne plemiona, dlatego każdy z nich posiada swój własny totem przedstawiający symbole wierzeń - może to być zwierzę, roślina lub przedmiot, który uznawany jest za opiekuna rodziny. Totem to centrum mocy i siły, która strzeże ich domostwa. Na warsztatach dzieci stworzyły swój własny, malarski wzór. Na podobraziach powstały piękne, kolorowe prace z motywami zwierząt, roślin i żywiołów. Obrazy zawisły na drewnianej podstawie tworząc totem, skierowany w cztery strony świata i otrzymał nazwę Totem Plemienia Kolorowości.
15.02 / 22.02.2023
Karaoke – 12 osób / 24 osoby
Nic tak nie łączy plemiona jak wspólne śpiewanie! Karaoke buduje poczucie wspólnoty oraz pomaga znaleźć wspólny język. W karaoke liczy się przede wszystkim pasja i zaangażowanie. Każdy z uczestników miał możliwość sprawdzenia swojego talentu podczas licznych występów solo jaki w duecie! Ulubienicą dzieci okazała się Sanah i to właśnie jej utwory były wybierane najczęściej. Pojawiły się również piosenki dziecięce i anglojęzyczne.
16.02 / 21.02.2023
Magiczny Talizman – 12 osób / 24 osoby
Talizman działa na właściciela w szczególny sposób. Talizman jest symbolem siły, daje człowiekowi wsparcie i przynosi szczęście. Poprzez swoje działanie zapewnia wewnętrzną harmonię i miłość. Podczas warsztatów dzieci stworzyły z kolorowych koralików, sznurków i piórek swój własny talizman przynoszący szczęście. Powstały talizmany „dobrej zabawy”, „dobrych ocen w szkole” oraz „przyjaźni”. Już po kilku minutach można było zauważyć ich dobroczynne działanie.
16.02.2023
Tajemnica Improwizacji Teatralnej – 4 osoby
Teatr improwizowany dla dzieci to doskonałe narzędzie edukacyjne oraz rozwojowe. Na zajęciach dzieci uczą się wiedzy o teatrze i aktorstwie, ale również różnych technik improwizacji, które mogą służyć jako cenne zasoby podczas codziennego życia. Dzięki różnym ćwiczeniom teatralnym pokazywały jak według nich wyglądają emocje takie jak radość, smutek i gniew. Do ćwiczeń wykorzystywały przedmioty, pacynki, ale również musiały te emocje wykrzyczeć lub wyrazić w zupełnej ciszy. Dzieci miały też do odegrania różne scenki i role.
17.02.2023
Feryjne Kino Juniora
20.02.2023
Feryjne Kino Juniora
Bal karnawałowy – 30 osób
Bal karnawałowy to obowiązkowy punkt programu ferii w GCKiS. Tym razem Sala Dynamiki stała się miejscem zabaw i tańców. Animacje tak przypadły dzieciom do gustu, że dwie godziny zleciały nie wiadomo kiedy. Wśród atrakcji, które towarzyszyły dzieciom warto wymienić: taniec z balonem, nieśmiertelne limbo, zwierzątka z balonów i test na szybkość. Każdy uczestnik otrzymał drobny upominek od Gminy Trzebnica. Dziękujemy za wspólną zabawę i świetne zakończenie karnawału!
17.02.2023
Żeglarskie Tajemnice – zajęcia biblioteczne – 12 osób
Dzieci wyszukiwały książki o tematyce marynistycznej na podstawie rymowanych zgadywanek. Rozwijali poczucie równowagi, spacerując z książkami na głowie oraz po linie. Wykazali się dzielnością podczas zabawy w bitwę morską z użyciem gazetowych pocisków. Po przerwie na przekąskę dzieci stworzyły kolorowe żółwie morskie z tekturowych talerzyków i plasteliny. Następnie ochoczo przystąpiły do nauki śpiewu szanty „Morskie opowieści” z towarzyszeniem gitary. Spotkanie zakończyli wyścigiem żółwi, który wzbudził wiele emocji.
20.02 2023
Feryjne Kino Juniora
24.02.2023
Feryjne Kino Juniora
Piracki Skarb – zajęcia biblioteczne – 12 osób
Kolejne feryjne spotkanie Młodych Czytelników-Piratów rozpoczęło się od poszukiwania mapy skarbów. Skarb czekał na dzieci w specjalnej skrzyni i zawierał piękne muszle oraz kamienie ozdobne: granity, bazalty, krzemienie, fluoryty i inne. Miłym dodatkiem do nich była płyta do słuchania „Dydko w świecie kultury”. Jak przechowywać swoje kamienne skarby? Najlepiej we własnoręcznie zrobionej sakiewce, którą można przymocować do paska, tak, jak to czynili podróżni w dawnych czasach. Kolorowe sakiewki z tkaniny i wstążki powstawały w skupieniu: dzieci rysowały, wycinały, przeplatały wstążki przez nacięcia w materiale. Chętni artyści wykonali dodatkowo łódkę z papieru, a spotkanie zakończyliśmy śpiewem żeglarskiej piosenki pod tytułem „Morskie opowieści”.
W czasie zajęć zaprezentowano kamienie ozdobne z prywatnej kolekcji oraz najpiękniejsze książki dla dzieci o tematyce podróżniczej ze zbiorów naszej biblioteki.
Łączna liczba uczestników: 342 osoby.
Wernisaż wystawy „Wanda Rutkiewicz – Fotografie”
17.02.2023
W przestrzeni Galerii Trzebnickiej można było obejrzeć czarno-białe fotografie najwyższych szczytów świata, m.in. Mount Everestu, K2, Gaszerbrumów, Czo Oju, Annapurny, Makalu. Rutkiewicz fotografowała góry jako ich zdobywca, będąc z nimi sam na sam na wysokości kilku tysięcy metrów ponad poziomem morza. W skrajnie trudnych warunkach powstały fotografie doskonałe artystycznie, ujmujące surowym pięknem i precyzyjnym kadrem.
Widzowie mogli też zobaczyć fragment „Polskiej Kroniki Filmowej” z 1978 roku, gdzie zarejestrowano powitanie himalaistki na lotnisku po zdobyciu przez nią najwyższego szczytu Ziemi, jej wspomnienia o tym wydarzeniu i o uczuciach, jakie mu towarzyszyły.
Ponadto dostępne były dodatkowe materiały poświęcone Rutkiewicz: utwory z płyty Ewy Landowskiej „Flying Mountains”, która powstała z fascynacji górami i jej osobą; wiersz Tadeusza Różewicza pt. „Gawęda o spóźnionej miłości”; wiersz trzebnickiej poetki Danuty Kamińskiej pt. „Wandzie Rutkiewicz” oraz zdjęcie Sandry Korczak przedstawiające mural znajdujący się we Wrocławiu, upamiętniający znaną wrocławiankę.
Liczba zwiedzających galerię: ok.900 osób.
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
01.03.2023
Koncert Z kobietą w tytule
08.03.2023
Autorką scenariusza była trzebnicka poetka Danuta Kamińska. Jej wiersze stały się ozdobą wieczoru i stworzyły swego rodzaju podróż po Trzebnicy, podczas której wszyscy obecni mieli okazję spotkać i poznać wspaniałe mieszkanki naszego miasta, a także rozpoznać się w wyjątkowych wersach poetyckich.
Wieczór rozpoczął występ Trzebnickich Mażoretek, na czele z trenerką Wiktorią Stachurą, które przygotowały swoje najlepsze występy dla gości. Niezapomnianą muzykę zagrali nauczyciele i uczniowie z Gminnej Szkoły Muzycznej I stopnia im. prof. E. Kajdasza w Trzebnicy w składzie: Kamil Podlejski (wokal i klarnet), Beata Krzenciessa (wokal), Sonia Markiewicz (fortepian), Mateusz Boduch (saksofon), Michał Jakubowski (gitara), Hanna Dybała (wokal), Oliwia Mnich (wokal). Zachwycili publiczność niezrównanym wykonaniem zarówno klasycznych i znanych utworów, jak i nowoczesnych popowych kompozycji, które idealnie wpasowały się w klimat święta.
Liczba uczestników: ok. 200 osób.
Dzień Sołtysa
Udział w wydarzeniu wzięło blisko 600 sołtysów z terenu całego Dolnego Śląska. Podczas uroczystości wręczone zostały m.in. odznaczenia „Zasłużony dla Rolnictwa” dla wybranych sołtysów.
11.03.2023
Wystawa uczestników sekcji „Laboratorium Fajnych Pomysłów”
Tematem przewodnim była Wiosna. Na wystawie zaprezentowanych zostało 10 prac w różnych stylach (m.in. abstrakcja, kubizm), wykonanych różnymi technikami (wycinanka, kolaż, farby, kredki, technika mieszana).
15.03.2023–30.04.2023
Liczba odbiorców: ok. 500 osób.
Gala Stypendialna
14.03.2023
W 2006 roku Burmistrz Gminy Trzebnica – Marek Długozima zainicjował program stypendialny, który do tej pory wsparł blisko 180 uczniów z terenu Gminy Trzebnica. Uczniowie zostali w nim docenieni za bardzo dobre wyniki w nauce i ponadprzeciętne zaangażowanie w szkolne i pozaszkolne przedsięwzięcia. 14 marca w sali kinowej Gminnego Centrum Kultury i Sztuki odbyła się gala, podczas której do tego zaszczytnego grona dołączyło kolejnych 10 najzdolniejszych uczniów z gminnych placówek oświatowych.
Wśród stypendystów im. Jana Pawła II znaleźli się: Maja Kwiecińska, Oliwia Ociepka oraz Jakub Galinowicz. Stypendium Burmistrza Gminy Trzebnica otrzymali: Martyna Izydorczyk, Joanna Opałka, Wojciech Witkowski, Nel Kuska, Filip Klepajczuk, Maja Stępień, Tola Matyasik.
O oprawę muzyczną gali zadbali uczniowie Gminnej Szkoły Muzycznej. Przed zebranymi wystąpiły Trzebnickie Kajdaszki pod kierownictwem dr Moniki Gruszczyńskiej, Chór Gminnej Szkoły Muzycznej Cantores Minores prowadzony przez panią Beatę Krzenciessę, pani Karolina Cel oraz Diana Wiktoria Cel, a także wokalistki Hanna Dybała i Oliwia Mnich. Galę poprowadziła Monika Wilga z Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego.
Liczba uczestników: ok 200 osób.
Warsztaty dla kobiet – Autoportret
17.03.2023
Uczestniczki wykonały swoje autoportrety przy użyciu technik mieszanych: transferu, farb, kredek, ołówków. Podstawą do wykonania autoportretu było monochromatyczne zdjęcie wykonane przed rozpoczęciem pracy twórczej. Powstały niezwykle barwne i kobiece prace.
Wystawa powarsztatowa „Autoportret”
20.03-30.06.2023
Na wystawie zaprezentowanych zostało 9 prac oprawionych w ramy. Powstały one podczas warsztatów. Uczestniczki wykonały swoje autoportrety przy użyciu technik mieszanych: transferu, farb, kredek, ołówków. Podstawą do wykonania autoportretu było monochromatyczne zdjęcie wykonane przed rozpoczęciem pracy twórczej. Powstały niezwykle barwne i kobiece prace.
Liczba zwiedzających: ok. 500 osób.
Powitanie Wiosny
21.03.2023
W kalendarzowy pierwszy Dzień Wiosny dzieci z przedszkoli oraz oddziałów zerowych pomogły przegonić Panią Zimę i godnie powitały w progach Trzebnicy Panią Wiosnę.
Tradycyjnie jak co roku dzieci przemaszerowały Deptakiem w stronę Rynku z Marzannami, z flagami, transparentem „Witaj Wiosno” w rytm wesołej piosenki „Maszeruje Wiosna”. W paradzie uczestniczy: Pszczółka, Biedronka, Super Kot, szczudlarze, artyści Gwardii Gryfa i zaproszeni goście. Odbył się również konkurs na „Najpiękniejszą Marzannę”.
Program artystyczny przygotowały pracownice GCKiS, główną częścią programu był spektakularny pokaz taneczny w wykonaniu artystów z Gwardii Gryfa (szczudlarze, leśne skrzaty, tancerki z barwnymi skrzydłami).
Liczba uczestników: ok. 300.
Wystawa Marzan w holu GCKiS
23.03–18.04.2023
Prezentacja wszystkich Marzan biorących udział w „Powitaniu Wiosny” na trzebnickim Rynku.
Liczba zwiedzających: ok. 500 osób.
Kiermasz Świąteczny i Parada Palm
02.04.2023
Niedziela Palmowa rozpoczyna Wieki Tydzień. Tradycyjnie towarzyszy jej świąteczny kiermasz. To jedyny taki dzień w roku, kiedy można podziwiać barwne, bogato zdobione palmy o imponujących rozmiarach przygotowane przez mieszkańców gminnych sołectw. Do tego dochodzą kramiki bogate w tradycyjne potrawy wielkanocne, swojskie jadło i wyroby rękodzielnicze.
Całe wydarzenie uświetnił występ Chóru Trzebnickiego, Zespołu Ludowego „Brzykowianie” oraz Trzebnickiej Orkiestry Dętej.
Tegoroczne obchody Niedzieli Palmowej zostały wzbogacone o Konkurs na Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną zorganizowany przez Burmistrza Gminy Trzebnica Marka Długozimę.
Tytuł Najpiękniejszej Palmy Wielkanocnej otrzymała palma z miejscowości Domanowice. Drugie miejsce zdobyła palma z Małuszyna, zaś trzecie miejsce zajęła palma z Brzykowa.
Liczba uczestników: ok. 700 osób.
I Marsz Papieski
W niedzielę 2 kwietnia Trzebnica dołączyła do wielu ważnych punktów na mapie - miejsc, gdzie odbył się I Marsz Papieski. Zorganizowany przez burmistrza Marka Długozimę oraz ks. proboszcza Piotra Filasa był on wyrazem wdzięczności za dar pontyfikatu św. Jana Pawła II.
02.04.2023
Wystawa Palm Wielkanocnych przed GCKiS
Przed budynkiem GCKiS zaprezentowane zostały wszystkie palmy, które zgłoszone zostały do konkursu na „Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną”.
03.04-18.04.2023
Liczba zwiedzających: ok. 1000 osób.
Wystawa powarsztatowa Laboratorium Fajnych Pomysłów
Igła, nitka i nożyczki... to główne narzędzia kreatywnych przygód realizowanych w Laboratorium Fajnych Pomysłów.
W zaprezentowanych na ekspozycji pracach zostały połączone ze sobą różne tkaniny i materiały. Przeplatanie igły z nitką to praktyczna umiejętność wykorzystywana na co dzień, która przyczyniła się do powstania swoistych i oryginalnych dzieł sztuki.
11.04.-30.05.2023
Liczba uczestników: ok. 300 osób.
Poranki filmowe
13.04.2023
Wspólnie z Wrocławską Fundacją Filmową, w ramach prowadzonego przez nią projektu Poranków Filmowych – edukacyjnego działania dla dzieci i rodziców, twórczo nawiązującego do klasycznej idei weekendowych seansów w kinach, zorganizowaliśmy pokaz filmu "Szczęściara" dla klas IV-V szkół podstawowych.
Film Szczęściara (Australia, reż. John Sheedy) to opowieść o hurraoptymistycznej Candice, która stara się pomagać kolegom.
Seans poprzedzony był prelekcją Martyny Stec – psycholożki, edukatorki, trenerki w obszarze doskonalenia kompetencji społeczno-emocjonalnych, od lat zajmującej się zawodowo edukacją filmową. Ważnym elementem prelekcji była rozmowa z dziećmi, które chętnie zadawały pytania i podejmowały się dyskusji na dany temat.
W programie Poranków Filmowych znajdują się filmy sprawdzone wśród najmłodszej widowni podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci.
Festiwal ten jest organizowany od 9. lat przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, które wprowadza potem na polski rynek najciekawsze propozycje filmowe skierowane do dzieci i młodzieży.
Liczba uczestników: ok. 240.
50-lecia Pożycia Małżeńskiego Złote Gody
14 par z Gminy Trzebnica uczciło swój jubileusz 50-lecia zawarcia związku małżeńskiego. Z tej okazji złoci jubilaci zostali odznaczeni medalami „Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie” przez Burmistrza Gminy Trzebnica Marka Długozimę, który wnioskował o ich przyznanie do prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej – Andrzeja Dudy.
Galę otworzył występ sopranistki dr Moniki Gruszczyńskiej, której towarzyszył baryton Leopold Stawarz wraz zespołem. Część oficjalna rozpoczęła się od złożenia przez jubilatów uroczystego przyrzeczenia. Po wręczeniu odznaczeń przyszedł czas na drugą część gali – wyjątkowy koncert solistów Moniki Gruszczyńskiej i Leopolda Stawarza. Publiczność dała się porwać w podróż po najpiękniejszych utworach lat 20-tych i 30-tych.
19.04.2023
Liczba uczestników: ok. 150 osób.
Dęby Pamięci
Tradycyjnie Pod Dębami Pamięci w Lesie Bukowym spotkano się, by uczcić pamięć bohaterów, którzy z rozkazu Stalina zginęli z rąk sowieckich oprawców. Specjalny montaż słowno-muzyczny przygotowany został przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebnicy pod kierunkiem pani Krystyny Janowskiej oraz pani Aleksandry Olkowskiej. Za ofiary pomodlił się ks. Andrzej Uruski. Do zebranych przemówienie wygłosił burmistrz Marek Długozima.
20.04.2023
Warsztaty dla kobiet (mydła naturalne)
21.04.2023
Tym razem podczas warsztatów uczestniczki wykonały mydełka naturalne. Podstawą do ich wykonania była baza mydlana, barwnik oraz zapach. Dodatki w postaci płatków kwiatów, kawy mielonej i w ziarnach stanowiły piękny dodatek, z którego uczestniczki chętnie korzystały. Powstały mydełka w rozmaitych kształtach i kolorach.
Liczba uczestniczek: 12 osób.
Dzień Pioniera Ziemi Trzebnickiej
26.04.2023
W ramach tegorocznych uroczystości uczczono pamięć i złożono hołd tym, którzy pierwsi postawili stopę na trzebnickiej ziemi, a także tym których wśród nas już nie ma.
Wydarzenie rozpoczęło się od odśpiewania hymnu państwowego, a także odegrania hejnału Trzebnicy. Następnie o zabranie głosu został poproszony Roman Chandoha, który odczytał wspomnienia Anny Chmielewskiej spisane przez Annę Jełłaczyc.
O oprawę artystyczną zadbały dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 pod kierunkiem Pani Ewy Pasek i Pani Agnieszki Drohomireckiej. Chór przygotowała pani Aleksandra Olkowska, teksty Pani Leontyna Gągało. Modlitwę za pierwszych osadników odmówił ks. proboszcz Piotr Filas SDS.
Do zebranych zwrócił się również burmistrz Marek Długozima.
Na zakończenie uroczystości delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Pionierów Ziemi Trzebnickiej.
Koncert WAITS 2022
29.04.2023
Charakterystyczne kompozycje Toma Waitsa, wraz z polskimi tekstami w tłumaczeniu Romana Kołakowskiego, to punkt wyjścia do muzycznej podróży, w którą zabrali widzów Konrad Imiela z towarzyszącym mu na kontrabasie Adamem Skrzypkiem.
12 piosenek, 12 opowieści amerykańskiego twórcy, zmyślonych dziwnych historii, poetyckich obrazków, snów, niby podpatrzonych, podsłuchanych rozmów.
Liczba uczestników: 190 osób.
Święto Konstytucji 3 maja
03.05.2023
Po Mszy św. z udziałem pocztów sztandarowych, władz samorządowych, a także służb mundurowych oraz mieszkańców Trzebnicy, uroczystości przeniosły się na plac przed bazyliką, gdzie w imieniu burmistrza Marka Długozimy okolicznościowe przemówienie wygłosił Przewodniczący Rady Miejskiej w Trzebnicy Mateusz Stanisz. Swoim występem uroczystości uświetnili uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Trzebnicy, złożono także wieńce i znicze pod Krzyżem Katyńskim i Smoleńskim.
Piknik Arcysprawni
10.05.2023
Już po raz szósty odbył się Piknik Arcysprawni organizowany przez Warsztaty Terapii Zajęciowej w Trzebnicy przy współudziale Gminy Trzebnica. Wydarzenie jest organizowane co roku w ramach obchodów Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.
Celem wydarzenia było zwrócenie uwagi lokalnej społeczności na problemy dnia codziennego osób niepełnosprawnych oraz ich bliskich, na ich zainteresowania, pasje, umiejętności, zdolności.
Po przywitaniu przybyłych przez Andrzeja Zielińskiego - Prezesa Trzebnickiego Stowarzyszenia „Uśmiech Dziecka” oraz krótkim przemówieniu starosty Małgorzaty Matusiak oraz burmistrza Marka Długozimy, odbyły się występy artystyczne uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej z Trzebnicy oraz z zaprzyjaźnionych placówek terapeutycznych z terenu powiatu trzebnickiego. Oprócz tego, podczas pikniku odbywały się również warsztaty plastyczne i rękodzielnicze, kiermasz prac WTZ, także różnego rodzaju zawody sportowo-rozrywkowe, wspólna zabawa taneczna, karaoke. Odbył się również gościnny koncert zespołu ludowego „Brzykowianie”.
Liczba uczestników: ok. 100 osób.
Spotkanie wokół książki Ryszarda Jabłońskiego „Miałem zagrać Marilyn Monroe”
10.05.2023
Spotkaniu ze znanym polskim aktorem teatralnym i filmowym Ryszardem Jabłońskim, podczas którego zaprezentowana została antologia jego twórczości pt. „Miałem zagrać Marilyn Monroe”.
Liczba uczestników: ok. 80 osób.
Finał Konkursu akordeonowego „Harmonia Viva”
11.05.2023
Do konkursu przystąpiło 34 akordeonistów – uczniów szkół I i II stopnia z całej Polski m.in. Kępna, Bielsko-Białej, Wrocławia, Lubina, Oleśnicy czy Kalisza. Przesłuchania uczestników miały miejsce
w Gminnej Szkole Muzycznej I st. im. prof. Edmunda Kajdasza w Trzebnicy, natomiast nagrody zwycięzcom wręczono podczas koncertu finałowego w sali widowiskowo-kinowej Gminnego Centrum Kultury i Sztuki.
W tegorocznym konkursie akordeonowym trzebnicką Szkołę Muzyczną reprezentowały dwie uczennice z klasy Pawła Czochary: Zuzanna Szymczak-Domino, która w kategorii II zajęła pierwsze miejsce i Emilia Burniak, która w tej samej kategorii zdobyła miejsce trzecie.
Liczba uczestników: ok. 200 osób.
27. Trzebnicki Festiwal Piosenki Dziecięcej Biedronka
10-11.05.2023 - przesłuchania
21.05.2023 - Koncert Galowy Laureatów
W eliminacjach do konkursu wzięło udział łącznie ponad 80 dzieci z przedszkoli i szkół z Gminy Trzebnica, a występy oceniane były przez jury w składzie: Natalia Fabiszewska, Aleksandra Olkowska, Anna Szpil, Agata Grudzień. Dzieci oceniane były w czterech kategoriach: przedszkola solo, przedszkola zespoły, szkoły podstawowe solo oraz szkoły podstawowe zespoły.
Po ogłoszeniu wyników i rozdaniu nagród przyszedł czas na występy artystyczne. Jako pierwsi na scenie pojawili się najmłodsi soliści konkursu – przedszkolaki. Mali artyści zachwycili publiczność nie tylko wspaniałym wokalem, ale również pomysłowymi przebraniami i strojami. Po ich występach przyszedł czas na zespoły. Tutaj także przedszkolaki popisały się kreatywnością
i znakomitym talentem muzycznym.
Następnie rozpoczęły się występy w kategorii szkoły podstawowe, najpierw osoby wyróżnione, potem soliści i zespoły. Poziom jaki zaprezentowali młodzi wokaliści był naprawdę wysoki. Perfekcyjne dobrany repertuar oraz przygotowanie zostały docenione i nagrodzone przez widzów wielkimi brawami.
Liczba uczestników wraz z publicznością: ok. 200 osób.
9. Trzebnickie Dni Rodziny
21-27.05.2023
21.05.2023:
Gala Finałowa 27. Trzebnickiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej „Biedronka”
22.05.2023:
Rodzinne warsztaty robienia pizzy (Pizzeria Da Mauro)
Liczba uczestników: 14 osób
Wykład Magdy Kot „Jak budować samoakceptację i wzmacniać poczucie własnej wartości u dziecka” (Sala Retro, GCKiS)
Liczba uczestników: ok. 40 osób
23.05.2023:
Rodzinne warsztaty robienia sushi (YEMSUSHI)
Liczba uczestników: 20 osób
„Kosmetyczka” Warsztaty z mamą (GCKiS)
Liczba uczestników: 12 osób
24.05.2023:
„NutkoSfera – Cezik dzieciom” (koncert, sala widowiskowo-kinowa)
Liczba uczestników: 300 osób
„Zielnik” Warsztaty z tatą (GCKiS)
Liczba uczestników: 6
25.05.2023:
„W rodzinie siła” (koncert, sala widowiskowo-kinowa)
Konkurs w formie koncertu, podczas którego zaprezentowały się całe rodziny ze swoimi talentami: muzycznymi, tanecznymi, recytatorskimi.
Organizatorem wydarzenia było Gminne Przedszkole Niezapominajka oraz Szkoła Podstawowa nr 1.
Liczba uczestników: ok. 200 osób
„Rodzina w kadrze” (sesja fotograficzna, Kocia Góra, punkt widokowy)
Liczba uczestników: 16 osób
26.05.2023:
„Herb rodzinny” (warsztaty kreatywne, GCKiS)
Liczba uczestników: 6 osób
„Dzieci Mamom, Mamy Dzieciom” (spektakl, Sala Retro GCKiS)
Organizatorem wydarzenia był Uniwersytet Trzeciego Wieku w Trzebnicy.
Liczba uczestników: ok.150 osób
27.05.2023:
Finał 27. Trzebnickich Dni Rodziny, GCKiS, teren rekreacyjny nad stawami trzebnickimi:
Wykład Agaty Szalewskiej-Peisert o zdrowym żywieniu (Sala Retro GCKiS),
„Piosenki Disneya” (koncert sekcji wokalnej GCKiS, scena między stawami),
Warsztaty Beatboxu z Jakubem „Zgasem” Żmijowskim (Book Truck. Mobilna Księgarnia Tajnych Kompletów, teren rekreacyjny między stawami),
Warsztaty sitodruku z PANATO, podczas których dzieci mogły wykonać samodzielnie nadruk Super Kota na ekologicznych torbach,
Koncert Laureatów 27. Trzebnickiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej „Biedronka” (scena między stawami),
„Szafa Show” (widowisko, scena między stawami),
Wystawa uczestników pracowni Kadr,
Tegoroczny Finał Dni Rodziny przepełniony był licznymi atrakcjami, które można było znaleźć w strefach: kulturalnej, bibliotecznej i sportowej. Nie zabrakło występów i pokazów artystycznych, a całe wydarzenie rozpoczęło się tradycyjnym Przemarszem Rodzinnym, które poprowadziły Trzebnickie Mażoretki. Wydarzenie zakończyło się szalonym i ognistym widowiskiem w wykonaniu Szafa Show.
W strefie animacji plastycznej przygotowanej przez Dział Kultury GCKiS dzieci mogły pomalować gipsowe figurki, zrobić badżika z Super Kotem, pkolorować Super Kota, puszczać bańki mydlane.
Ogólna liczba uczestników wszystkich wydarzeń: ok. 700 osób.
Majówka dla mieszkańców Gminy Trzebnica
21.05.2023
Nabożeństwo majowe tego wieczoru było połączone z celebracją Dnia Strażaka oraz Świętem Lasów Państwowych. Stało się również okazją do podziękowań za wspieranie poprzez Fundusz Sprawiedliwości Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Kół Gospodyń Wiejskich.
Liczba uczestników: ok. 150 osób.
X Majówka w Ogrodach Klasztornych
28.05.2023
Majówka w ogrodach klasztornych to wydarzenie, które z roku na rok cieszy się ogromnym zainteresowaniem, zarówno mieszkańców Trzebnicy, jak i przyjezdnych gości.
Na odwiedzających czekał m.in. występy zespołów: Brzykowianie, Gudalupe i Roderyk, kramiki
z potrawami i przetworami przygotowanymi przez siostry boromeuszki, stoisko z sadzonkami, kawiarenka ogrodowa z domowym ciastem czy gród św. Jadwigi ze średniowiecznymi rekwizytami. Można było zwiedzić Muzeum Klasztorne i średniowieczne cellerium. W klasztorze znalazła się także zbiorowa wystawa artystyczna pt. „Przestrzeń Duchowości i Materii”. Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych. Specjalnie dla nich przygotowano polanę zabaw z animacjami i grami plenerowymi, a instruktorki z GCKiS przygotowały strefę plastyczno-kreatywną, w której najmłodsi mogli wykonać gniotka, zrobić własnego slime oraz tatuaże (m.in. rycerza, dworek, zwierząt itp.). Były też dla nich przygotowane kolorowanki ze średniowieczną tematyką (np. Św. Jadwiga).
Majówkę zakończył widowiskowy spektakl tańca z ogniem w wykonaniu „Teatru Młodych
z Gdańska”.
Celem wydarzenia było zebranie funduszy na kontynuację remontu dachu pocysterskiego klasztoru.
Liczba uczestników: ok. 1000 osób.
Wystawa Alter Ego
01.06-31.08.2023
Projekt ALTER EGO to efekt wiosennych spotkań uczestników pracowni Kadr działającej przy GCKiS. Inspiracją do powstania fotograficznych portretów była chęć przemiany w kogoś innego. Młodzi twórcy wcielili się w gwiazdy kina i estrady, sportowców i postacie fikcyjne. Każda przemiana to seria czterech zdjęć, na których uczestnicy jak najwierniej oddają wygląd, gesty, ubiór i charakter wybranej przez siebie postaci. W KADRowym ALTER EGO każdy był fotografem, modelem, charakteryzatorem i pomysłodawcą.
Liczba uczestników: do 30.06 – ok. 500 osób.
Wernisaż wystawy uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebnicy pt. „Art”
01.06.2023
Na wystawie zaprezentowanych zostało łącznie 78 prac: rysunków i obrazów z elementami arteterapii, takimi jak: mapping oraz neurografika, których autorami/autorkami byli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebnicy. Wystawa przygotowana została pod okiem nauczycielki plastyki – Jowity Jezioro-Wolskiej. Ekspozycja czynna była do 19.06.2023 r.
Liczba uczestników: ok. 200 osób.
Biesiada dla Ciebie i sąsiada, Park Wiejski w Cerekwicy
11.03.2023
Występy uczniów ze Szkoły podstawowej w Masłowie, występy zespołów „Niezłą Paka”
z Dobroszyc, „Brzykowianie” z Brzykowa, Zabawa taneczna „Kapela Zdziś”.
Liczba odbiorców: ok. 400 osób.
Gala Ośmiu Wspaniałych
15.06.2023
Podczas finałowej Gali ogłoszono tegorocznych laureatów Samorządowego Konkursu Nastolatków – Ośmiu Wspaniałych Gminy Trzebnica.
Liczba uczestników: ok. 200 osób.
Szkolne Orły
19.06.2023
Po raz kolejny docenione zostały całoroczne trudy i osiągnięcia uczniów z gminnych szkół podstawowych. W tym roku tytuł „Szkolnego Orła Gminy Trzebnica” otrzymało blisko 100 uczniów. Uroczysta gala stanowiła doskonałą okazję, aby podziękować i wręczyć listy gratulacyjne rodzicom zdolnych uczniów, nauczycielom i dyrektorom szkół za ich codzienny trud, jaki wkładają
w wychowanie młodego pokolenia.
Liczba uczestników: ok. 300 osób.
KONCERT KOŃCOWOROCZNY GMINNEJ SZKOŁY MUZYCZNEJ I Stopnia im. prof. Edmunda Kajdasza w Trzebnicy
21.06.2023
Głównymi bohaterami koncertu byli absolwenci szkoły, którym wręczono pamiątkowe statuetki,
nagrodzeni zostali również uczniowie za osiągnięcia i szczególne zaangażowanie w życie szkoły.
Liczba uczestników: ok. 300 osób.
Koncert Piotr Damasiewicz Into the Roots
22.06.2023
Piotr Damasiewicz Into the Roots operuje w swojej warstwie muzycznej zarówno zasłyszanymi liniami melodycznymi etnicznych pieśni jak i autorskimi kompozycjami inspirowanymi muzyką korzenną. Gra muzyków oscyluje pomiędzy otwartą improwizacją osadzoną we free jazzie, a mocnym groovem. Charakterystycznym elementem w twórczości zespołu są elementy transowe przeplatające się z elementami muzyki etnicznej, zwłaszcza hinduskiej, afrykańskiej, słowiańskiej, marokańskiej i wielu innych.Jego albumy "Śpiwle" i "Watra" były bardzo wysoko ocenione przez krytyków i znalazły się w ścisłej czołówce wydawniczej 2021/2022.
Zespół wystąpił w składzie: Piotr Damasiewicz – trąbka, głos, harmonium; Mustafa El Boudani – guimbri, śpiew, karkabat, gitara; Paweł Szpura – perkusja;
Liczba uczestników: ok. 250 osób.
„Wakacje na farmie”
04-27.07.2023
4 lipca – Pogłaskaj zwierza – zabawka sensoryczna
Kreatywne warsztaty podczas których z niepozornych materiałów takich jak: papierowe tacki, klej, woreczki strunowe i brokat powstały ciekawe i zaskakujące zabawki sensoryczne. Każde dziecko wykonało zabawkę z postacią swojego ulubionego zwierzaka – mogliśmy podziwiać wesołe kotki, pieski w okularach. Powstały też wyjątki w postaci samochodów czy kwiatków i serc.
Liczba uczestników: 13 osób.
6 lipca – Pikselowa farma – koraliki do prasowania
Pikselowa Farma bardzo zafascynowała dzieci podczas kolejnego wakacyjnego spotkania. Koraliki do prasowania to prosta zabawa twórcza. Na płaskiej podkładce z kilkumilimetrowymi kolcami układa się dowolną mozaikę z plastikowych kolorowych koralików, które nakłada się pojedynczo na “kolce”. Gdy kompozycja jest gotowa prasuje się ją przez pergamin lub papier do pieczenia
Przy użyciu gotowych wzorników powstały zwierzątka z Farmy, takie jak koniki, pieski, kotki, krówki oraz inne ciekawe wzory. Wyobraźnia pracowała, a skupienie i precyzja zdominowały całe zajęcia.
Liczba uczestników: 15 osób.
11 lipca – Torba prawdziwego farmera – warsztaty kreatywne
Torba farmera to bardzo ważna rzecz na Farmie. Każdy uczestnik stworzył swoją jedyną, niepowtarzalną i unikatową torbę ozdabiając ją zwierzęcymi grafikami przy użyciu flamastrów i markerów. Na torbach powstały też wiejskie krajobrazy, owoce i warzywa prostu z grządek Prawdziwego Farmera.
Liczba uczestników: 16 osób.
13 lipca – Order z ziemniaka – badzik, przypinka
Warsztaty tworzenia kolorowych przypinek/badzików z motywami zwierząt, warzyw i owoców pochodzących z ogródka farmera. Każdy uczestnik przygotował zestaw kolorowych rysunków, które zostały „zamknięte” w plastikowych przypinkach przypominających broszki. Każdy z uczestników wykonał po 3 badziki.
Liczba uczestników: 12 osób.
18 lipca – Czyścik farmerski – warsztaty mydlarskie
Zajęcia z produkcji małych mydełek do mycia farmerskich rąk. Dzieci nauczyły się jak w prosty sposób można wyprodukować w domu mydło do własnego użytku. Gotową bazę mydlaną mieszamy z barwnikiem i olejkiem zapachowym, wlewamy do foremki i po kilkunastu minutach mamy gotowe mydło. Dzieci stworzyły kolorowe i pachnące mydełka w kształcie rybek, kwiatuszków, serduszek.
Liczba uczestników: 12 osób.
19 lipca – Wycieczka na „Bazylowa Polanę”
Całodzienna wycieczka do Piotrkowiczek. Tym razem wybraliśmy się na Bazylową Polanę, aby poczuć klimat wsi. Dzieci przespacerowały się między łanami pól, zażyły kąpieli leśnej i wodnej. Niewątpliwą atrakcją okazało się spotkanie z końmi i przejażdżka w siodle. Dzieci miały okazję poznać sposób dojenia krowy, ubijania masła i ręcznego prania na tarze. Przez cały dzień towarzyszyły nam malutkie kotki oraz wulkan energii w postaci psa Charliego. Największą frajdą okazała się zabawa na plaży, moczenie nóg i tworzenie budowli z piasku. Najedzeni kiełbaskami z ogniska, brudni, zgrzani i szczęśliwi wróciliśmy z wiejskiej przygody.
Liczba uczestników: 17 osób.
20 lipca – Moje gospodarstwo – makieta
Kilkanaście małych, tekturowych pudełeczek, kolorowy papier i bibuła, klej, taśma klejąca oraz mnóstwo wyobraźni! Tak zbudowaliśmy ciekawe mini gospodarstwa, które po złączeniu stworzyły małą farmerską wioskę. Powstało wiele budynków gospodarczych, zagrody dla krów i koni, mnóstwo ogródków warzywnych.
Liczba uczestników: 12 osób.
25 lipca – Kolorowa farma – mural
Pędzel, kolorowe farby i ogromna plansza! Na wielkiej płycie powstał wielobarwny krajobraz wiejski, z klimatycznym ogrodem z drzewami, wesołymi zwierzętami tj. krowy, konie, kot i pies, budynkami gospodarczymi itp. Dzieci mieszały farby tworząc nowe kolory, uzyskując szeroką paletę barw.
Liczba uczestników: 13 osób.
27 lipca – Spacer po farmie – gra planszowa
Zajęcia kreatywne podczas, których głównym zadaniem było stworzenie podstawowych zasad gry planszowej. Każdy uczestnik otrzymał planszę, pionki oraz kostkę do wyrzucania oczek – punktów. Głównym założeniem gry było stworzenie wrażenia spaceru po gospodarstwie farmera. Dzieci stworzyły interesujące i bardzo ciekawe zadania, konkurencje i pytania, tak aby każda grupa wiekowa mogła rozwiązać zadania.
Liczba uczestników: 10 osób.
Spektakl baletowo-chóralny „Gruzińskie Opowieści”
09.07.2023
W niedzielny wieczór w sali kinowo - widowiskowej GCKiS wystąpił Gruziński Państwowy Zespół Choreograficzny „BATUMI” oraz Adżarski Państwowy Zespół Wokalny „BATUMI”.
Spektakl baletowo-chóralny „Gruzińskie Opowieści” odbył się w ramach letniej edycji XXXII Międzynarodowego Festiwalu „Maj z Muzyką Dawną”, organizowanego przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu.
ystęp gruzińskich artystów jest jedną z form realizowanej od w roku 2017 współpracy kulturalnej i artystycznej między regionem Dolnego Śląska a gruzińską Autonomiczną Republiką Adżarii. Współpraca ma charakter interdyscyplinarny i realizuje projekty z różnych dziedzin artystycznych, które często są projektami organizowanymi wspólnie przez artystów z Polski oraz z Adżarii.
Liczba uczestników: ok. 250 osób.
warsztaty dla rodziców z dziećmi w ramach projektu Family Spot
Rodzinna Mapa Marzeń
12.07.2023
Zajęcia miały na celu wzmocnienie relacji rodzinnych. Czas spędzony nad tworzeniem wspólnego obrazu rodziny, domu, wakacji wpłynął korzystnie na wzajemne zrozumienie. Dzieci jak i dorośli bawili się świetnie. Pod koniec zajęć dzieci tworzyły slime. Swoje RODZINNE MAPY MARZEŃ jak i SLIME dzieci zabrały ze sobą do domu.
Liczba uczestników: 20 osób.
Warsztaty Ceramiczne w ramach projektu Family Spot
05.08.2023
Podczas zajęć dorośli wykonywali dekoracyjne i użytkowe naczynia ceramiczne (miseczki, patery, filiżanki) w tym czasie dzieci podczas animacji również wykonywały drobne elementy ceramiczne (jabłka, miseczki, cukierniczki).
Liczba uczestników: 15 osób.
Family Spot, poznajmy się bliżej
19.08.2023
Gry, zabawy, animacje, warsztaty plastyczne dla dzieci.
Liczba uczestników: ok. 30 osób.
„Zabawy z wyobraźnią – spotkanie autorskie z Panią Magdaleną Zarębską” w ramach Family Spot
24.08.2023
Rozmowa dotyczyła tego dlaczego warto czytać książki. Omówione zostały książki, która napisała p. Zarębska. Po prezentacji był czas na zabawy ruchowe, kalambury, zgadywanki dla dzieci.
Liczba uczestników: ok. 30 osób.
Fascynujący świat pszczół w ramach projektu Family Spot
01.09.2023
Podczas zajęć można było dowiedzieć się m.in. o tym: kim jest pszczelarz, co to jest pasieka, gdzie mieszka pszczoła miodna, jakie znaczenie mają pszczoły dla otaczającego nas świata. Program zajęć jest atrakcyjny i dostosowany do każdej grupy wiekowej. Uczestnicy mogli również ubrać kapelusz pszczelarza oraz zobaczyć jego narzędzia do pracy. Praktyczna część warsztatów stanowiła przygotowanie przez uczestników świeczki z plastra wosku.
Liczba uczestników: 35 osób.
Zdobienia wylepionych miseczek. Angoba i szkliwo transparentne – warsztaty dla rodziców w ramach Family Spot
07.09.2023
Zajęcia ceramiczne dla rodziców (edukacja rodzicielska) plus animacje dla dzieci z elementami zdobienia ceramiki. Podczas zajęć dorośli jak i dzieci zdobili angobą oraz szkliwem transparentnym swoje wcześniej wylepione naczynia użytkowe.
Liczba uczestników: 15 osób.
Sensoplastyka. Zabawa wszystkimi zmysłami w ramach Family Spot
07.10.2023
Zajęcia prowadzone były przez Sensoryczne Smyki – Gabinet Terapii I Rozwoju Dziecka. Podczas zajęć maluszki (2-7 lat) miały możliwość smakowania, wąchania oraz dotykania różne produkty spożywcze. Eksperymentowały również poprzez mieszanie składników ze sobą przy czym byli bardzo zainteresowani co im z tego wyjdzie.
Liczba uczestników: 20 osób.
Zdrowe żywienie. Interaktywna prezentacja o zdrowym żywieniu w ramach Family Spot
12.10.2023
Podczas spotkania omówione zostały zasady prawidłowego żywienia, przykłady zdrowych posiłków oraz porcji z różnych grup spożywczych. Uczestnicy uczyli się jak komponować posiłki, jakich wyborów życiowych dokonywać podczas zakupów. Rozmawiali również o pochodzeniu jedzenia, sezonowości, smakach, prawidłowym zachowaniu przy stole, wspólnym gotowaniu oraz spożywaniu posiłków.
Dzieci w tym czasie były pod opieką animatora i wykonywały zajęcia plastyczne, kolorowały, grały w gry planszowe, tańczyły.
Liczba uczestników: 30 osób.
Warsztaty „Kocham Cię Polsko” w ramach Family Spot
04.11.2023
Kreatywne warsztaty patriotyczne dla dzieci i rodziców prowadzone były przez Ewę Karugę-Kuźniewską.
Listopad to wyjątkowy miesiąc dla każdego Polaka. Podczas zajęć uczestnicy malowali flagi oraz godło Polski. Rozmawiali o symbolach narodowych, wykonywali razem kotyliony, aby podkreślić swoją dumę z bycia Polakiem. Przeprowadzony został również konkurs rodzinny wiedzy o Polsce.
Liczba uczestników: 30 osób.
Kreatywne zabawki sensoryczne (spotkanie dla rodzin z dziećmi) w ramach Family Spot
22.11.2023
Podczas warsztatów dzieci tworzyły swoje zabawki.
Liczba uczestników: 20 osób.
Zrób sam lizaka. Słodkie warsztaty w ramach Family Spot
27.11.2023
Uczestnicy poznali proces powstawania lizaków od rozpuszczenia cukru do ugotowania masy karmelowej oraz barwienia kolorami. Każdy uczestnik własnoręcznie wykonywał swojego lizaka.
Liczba uczestników: 40 osób.
Piernikowe szaleństwo. Rodzinne warsztaty wyrobu i dekorowania pierników w ramach Family Spot
27.11.2023
Uczestnicy warsztatów poznali historię piernika, dekorowaliśmy wspólnie pierniki. Było smacznie oraz kolorowo.
Liczba uczestników: 40 osób.
„Kreatywne warsztaty z Mikołajem" w ramach Family Spot
02.12.2023
Każdy z uczestników mógł zrobić swojego lizaka, ozdobę świąteczną czy też bombkę.
Liczba uczestników: ok. 80 osób.
Wianki Świąteczne warsztaty w ramach Family Spotmach Family Spot
11.12.2023
Dorośli wraz z dziećmi tworzyli swoje wianki świąteczne.
Liczba uczestników: 30 osób.
Wakacje w Sołectwach
Marcinowo (1.08.2023), Ujeździec Wielki (3.08.2023), Kuźniczysko (8.08.2023), Księginice (10.08.2023), Głuchów Górny (17.08.2023)
Kreatywne warsztaty dla dzieci podczas których z niepozornych materiałów takich jak: papierowe tacki, klej, woreczki strunowe i brokat powstały ciekawe i zaskakujące zabawki sensoryczne. Każde dziecko wykonało zabawkę z postacią swojego ulubionego zwierzaka – mogliśmy podziwiać wesołe kotki, pieski w okularach. Powstały też wyjątki w postaci samochodów czy kwiatków i serc.
Po części kreatywnej był czas na zabawy ruchowe z chustą animacyjną, zabawa z piłeczką, konkurencje sportowe na najlepszy czas drużynowy, oraz ulubiona przez dzieci zabawa z muzyką – limbo. Było także dużo śmiechu, rywalizacji i dobrej zabawy.
Liczba uczestników: w sumie 87 osób.
Święto Wojska Polskiego
15.08.2023
Z tej okazji odbyła się Msza Święta w Bazylice oraz składanie kwiatów pod pomnikami.
Warsztaty ze Stowarzyszeniem Robisz. To:
Posłuchaj, Twoje miasto śpiewa. Skomponuj swoje miasto (29.08.2023, warsztaty audiowizualne, Sala Dynamiki)
Warsztaty te rozwijały wyobraźnię dźwiękową i przestrzenną. Podczas zajęć dzieci nauczyły się podstaw tworzenia, edycji, łączenia dźwięku z obrazem i nie tylko! Połączyły je w autorskie kompozycje i wykorzystacie np. jako dzwonek na telefon. Inspirowały się kosmosem, ciszą, dźwiękami miasta i… o wiele więcej.
Liczba uczestników: 13 osób
Stwórz grę w Robloxie (30.08.2023, warsztaty tworzenia gier, Sala Dynamiki)
Podczas warsztatu dzieci poznały Roblox Studio – narzędzie umożliwiające tworzenie i publikowanie gier dedykowanych popularnej platformie Roblox. Zaprojektowały scenę gry 3D, stworzyły i zaprogramowały wybrane wyzwania dla graczy. Na koniec dowiedziały się, w jaki sposób udostępnić efekty swojej pracy innym – rodzinie, znajomym, a nawet zupełnie obcym odbiorcom z Internetu.
Liczba uczestników: 20 osób
Warsztat z Druku 3 D (31.08.2023, Sala Dynamiki)
Podczas zajęć uczestnicy nauczyli się stawiać pierwsze kroki w środowisku TinkerCad. Edukatorzy pomogli im przekształcić wyzwania w szanse oraz stworzyć prototypy ograniczone jedynie wyobraźnią! Wszystkie pomysły przeniesione zostały na projekt komputerowy, a następnie urealniono je w formie wydruku 3D.
Liczba uczestników: 20 osób.
Warsztaty ze Stowarzyszeniem Robisz. To (6.11.2023, Sala Retro)
Warsztaty z modelowania i druku 3D odbyły się pod okiem naszych doświadczonych edukatorów i edukatorek. Uczestnicy poznali program Tinkercad – darmowe i niezwykle intuicyjne narzędzie, które pozwoliło zaprojektować i zrealizować ich pomysły. Zajęcia
z modelowania i druku 3D nie tylko rozwijają umiejętności techniczne, ale także pobudzają kreatywność, rozwijają zdolność myślenia abstrakcyjnego i inżynieryjnego oraz przestrzennego obserwowania i postrzegania świata.
Liczba uczestników: 12 osób.
5-cio lecie Gminnego Żłobka im. Krasnala Hałabały w Trzebnicy
30.08.2023
30 sierpnia odbył się uroczysty apel. Świętowanie jubileuszu nie mogłoby się odbyć bez udziału dzieci, które na co dzień uczęszczają do gminnego żłobka. Mali artyści zaprezentowali wspaniały program artystyczno-muzyczny. Były piosenki, wiersze i tańce.
Koncert zespołu Czereśnie
31.08.2023
Na zakończenie wakacji odbył się niezwykły, smakowity koncert zespołu Czereśnie.
Dzieci miały możliwość poznania całej palety instrumentów i ich brzmień: perkusji, bandżo, mandoliny, gitary basowej, a nawet tuby czy klarnetu.
Piosenki zaprezentowane przez profesjonalnych muzyków opowiadały o sprawach najważniejszych: ochronie przyrody, dbaniu o własne zdrowie czy miłości do najbliższych. Dzieci zostały wciągnięte do tańca, zabawy i interakcji.
Liczba uczestników: 239 osób.
Przegląd Piosenki Pogodnej w Skarszynie
03.09.2023
Trzecia edycja festiwalu. Wystąpiły m.in. takie zespoły jak: Mozaika, Ale Babki, Brzykowianie, Rogożanie, Różyczki i Usmiech z Dobroszyc. Wszystkim zespołom wręczono statuetkę wykonaną przez p. Abdula Al Kebsi.
Liczba uczestników: ok. 200 osób.
43. Trzebnickie Święto Sadów i Plonów
16–17.09.2023
W 2023 roku Dożynki i Święto Sadów były połączone. Program dwudniowego wydarzenia:
16.09.2023 (sobota)
11.30 Oficjalne otwarcie wystawy Dolnoślązacy to MY. Łączy nas więcej niż region (parking przed Sanktuarium Świętej Jadwigi Śląskiej), w otwarciu udział wezmą: przedstawiciele Centrum Historii Zajezdnia, Burmistrz Gminy Trzebnica
12.15 Uroczysty Korowód Dożynkowy
12.30 Msza Św. Dziękczynna
13.50 Otwarcie przez Mateusza Stanisza i Paulinkę
14.00 Obrzęd Dożynkowy prowadzony przez zespół „Brzykowianie”
14.20 Okolicznościowe Wystąpienie Burmistrza Gminy Trzebnica, przemówienia zaproszonych gości
15.10 Wręczenie odznak „Zasłużony dla rolnictwa”
15.40 Przekazanie chleba Burmistrzowi przez Starostę i Starościnę Dożynkowych
15.50 Wspólne dzielenie chleba
16.20 Występ Trzebnickiej Orkiestry Dętej działającej przy GCKiS
17.00 Występ zespołu „Brzykowianie” z Brzykowa
18.00 Zespół KOSY
19.30 Wręczenie nagród w konkursie na najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy (zaproszenie na scenę burmistrza, by wręczył nagrody)
20.00 Wręczenie nagrody w konkursie „Sołtys Roku Gminy Trzebnica”
20.30 PIĘKNI I MŁODZI Magdalena Narożna
21.30 ABBA SHOW
17.09.2023 (niedziela)
15.30 Start
15.40 Występ Mażoretek
15.55 Wręczenie nagród w konkursie "Namaluj mi historię" (zaproszenie na scenę burmistrza, by wręczył nagrody), Wręczenie nagród w konkursie „Wariacja smakowa na temat jabłka” oraz Certyfikatu Samorząd Przyjazny Rodzinie (zaproszenie na scenę burmistrza, by wręczył nagrody)
16.30 Paweł Sroga & Country Blues Band
17.30 Iza Możdżeń Band
18.30 Magic Of The Queen
20.30 Sheyla Bonnick BONEY M experience
Liczba uczestników: ok. 4.000 osób (dwa dni).
Koncert Fabryka - Tak niewiele pragnę
22.09.2023
„Tak niewiele pragnę” – to seria koncertów rozrywkowo-edukacyjnych z udziałem zespołu Fabryka. W programie znalazły się utwory do poezji: Baczyńskiego, Gajcego (z albumu „Sierpień”), wolnościowe poezje z lat 80-tych (z płyty „Dziwny Stan”), sztandarowy „Złoty Róg” do tekstu Stanisława Wyspiańskiego oraz kilka najnowszych utworów z płyty „Będzie dobrze”.
Liczba uczestników: ok. 150 osób.
Jubileusz Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Tęcza” z Trzebnicy
25.09.2023
15-lecie Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Tęcza” połączone było z XVI Dolnośląskim Forum Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Program prezentujący dorobek SUTW Tęcza: występ teatru tańca, teatru „7 kolorów”, chóru, prezentacje multimedialna. Forum prowadziła prezes federacji Teresa Ziegler. Podsumowała dotychczasowe spotkania i sygnalizowała zmiany w statucie federacji.
Liczba uczestników: ok. 250 osób.
Spektakl „WoW” Marty Wołowiec
12.10.2023
Spektakl prezentowaliśmy w ramach udziału w projekcie „Zaproś nas do siebie. Przestrzenie Sztuki TANIEC”, którego operatorem jest Wrocławski Teatr Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego. „WoW” to przedstawienie wybrane w otwartym konkursie dla młodych polskich choreografów i tancerzy.
Twórców spektaklu inspiruje fenomen choreomanii – tanecznej plagi, która przez ponad dziesięć wieków pojawiała się w różnych miejscach Europy.
Możemy w nim również odnaleźć inspiracje najnowszym albumem Florence and The Machine, „Dance Fever”, włoskim tańcem taranteli, a także twórczością Alexandra Lowena.
Liczba uczestników: ok. 80 osób.
Spektakl "Historia Misia Wojtka"
Spektakl "Historia Misia Wojtka" to inicjatywa Instytutu Pamięci Narodowej. Został on przygotowany, by przybliżyć dzieciom losy niedźwiedzia Wojtka – żołnierza 2. Korpusu Polskiego dowodzonego przez gen. Władysława Andersa. Jego historia jest wzruszającym przykładem przyjaźni, poświęcenia i bohaterstwa.
13 października sala kinowo-widowiskowa zapełniła się dziećmi aż czterokrotnie. Mogły one oglądać profesjonalnych aktorów, którzy w przystępny sposób przedstawiali losy niedźwiedzia brunatnego w armii gen. Andersa.
Śpiewanie piosenek, interakcja aktorów z widzami i zmienna scenografia sprawiły, że przedstawienie zostało bardzo dobrze przyjęte przez najmłodszych odbiorców z trzebnickich szkół i przedszkoli.
Liczba uczestników: 800 osób (4 spektakle)
Spektakl „Dirty Talk”
25.10.2023
Spektakl prezentowaliśmy w ramach udziału w projekcie „Zaproś nas do siebie. Przestrzenie Sztuki TANIEC”, którego operatorem jest Wrocławski Teatr Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego.
„Dirty Talk” to przedstawienie taneczne, w którym artystka Daniela Komędera-Miśkiewicz, wraz z zespołem współtwórców, zagłębia się w praktyki dirty talk i dyskursy przyjemności.
Głównym jego tematem jest więc pożądanie wzbudzane przez ruch, ciało, słowo, interakcję między tancerzami. Pożądanie jako siła życiowa, witalność, energia, dzięki której funkcjonujemy, a nie tylko postrzegane przez pryzmat erotyki.
Liczba uczestników: ok. 50 osób.
Koncert zespołu HORNTET w ramach cyklu „Jazz nie tylko nad Odrą”
27.10.2023
Horntet to grupa muzyczna złożona z młodych, lecz bardzo doświadczonych scenicznie i niezwykle ekspresyjnych muzyków – absolwentów Akademii Muzycznych w Krakowie oraz Katowicach. Charakterystyka brzmienia zespołu opiera się na jazzie lat 60-tych, który w połączeniu z nowoczesnymi technikami wykonawczymi muzyki współczesnej i nietuzinkowej werwie daje nam obraz surowego, elektryzującego i fakturalnie zaawansowanego brzmienia.
W 2022 roku zespół zdobył tytuł finalisty konkursu 47. Klucz do Kariery w Gorzowie Wlkp. Oraz Grand Prix konkursów: Blue Note Poznan Competition, 24. Bielska Zadymka Jazzowa w Katowicach, Young Crocus Jazz Contest w Jeleniej Górze, a także Konkursu na Indywidualność Jazzową na 58. Międzynarodowym Konkursie Jazz nad Odrą we Wrocławiu.
Koncert odbył się w ramach cyklu JAZZ NIE TYLKO NAD ODRĄ, realizowanego przez Międzynarodową Fundację Jazz nad Odrą w 2023 roku. Celem cyklu koncertowego jest prezentacja muzyki jazzowej w zróżnicowanej stylistyce, formatach oraz wykonaniu, a także promocja młodych artystów jazzowych – laureatów kolejnych edycji Konkursu na Indywidualność Jazzową, który odbywa się podczas Międzynarodowego Festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu.
Liczba uczestników: ok. 300 osób.
Koncert Niepodległościowy Szkoły Muzycznej I Stopnia im. prof. Edmunda Kajdasza w Trzebnicy
09.11.2023
Inauguracja obchodów 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Trzebnicy miała miejsce w sali widowiskowej Gminnego Centrum Kultury i Sztuki. Licznie przybyły rodziny młodych artystów, sami uczniowie wraz z kadrą pedagogiczną Szkoły Muzycznej, a także dyrektorzy gminnych placówek oświatowych.
Liczba uczestników: ok. 300 osób.
Święto Szkoły Podstawowej nr 2 im. Leopolda Okulickiego „Niedźwiadka”
13.11.2023
Święto szkoły połączone było z obchodami Dnia Niepodległości. Na scenie wystąpił chór szkolny pod batutą Haliny Bolisęgi, który zaprezentował piosenki i pieśni patriotyczne. Ponadto w uroczystości wzięli udział uczniowie klasy VI c oraz VIII a, natomiast choreografię, piosenkę i taniec wolności wykonali uczniowie klasy II c pod kierunkiem Jolanty Szymczyk. Piosenkę „Przybyli ułani pod okienko” oraz „Rozkwitały pąki białych róż” zaśpiewali uczniowie klasy III d, których przygotowała Małgorzata Strzykalska. Natomiast układ choreograficzny z szarfami zaprezentowały uczennice klasy VI c i VI d. Układ został przygotowany przez Dorotę Kustrę.
Liczba uczestników: ok. 300 osób.
Koncert Joanny Dark „Osiecka/Przybora – Ale Jazz!”
15.11.2023
Koncert zorganizowany został z okazji Ogólnopolskiego Dnia Seniora Na scenie wystąpiła Joanna Dark wraz z jazzowym kwartetem znakomitych instrumentalistów.
Artystka zabrała słuchaczy w niezwykłą muzyczną podróż w świat piosenek Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory. Śpiewane utwory wybrzmiały w nowej wersji, tym razem jazzowej. Podczas koncertu usłyszeliśmy m.in. „Przytul mnie” czy „Kołysankę dla okruszka”. Jak podkreśliła Joanna Dark, „Pomysł zrodził się z tęsknoty za śpiewaniem piosenek z pięknym tekstem i porywającą muzyką”. Muzyczne wydarzenie dopełniła także poezja Grzegorza Nowickiego. Autor osobiście przeczytał swoje utwory, w których stawia ważne pytania o granice ludzkiej wrażliwości, o przemijaniu i miłości.
Liczba uczestników ok. 300 osób.
10-lecie zespołu IM FANKI TIM
25.11.2023
Koncert jubileuszowy podsumowujący 10-lecie działalności zespołu na polskiej scenie muzycznej. Formacja zaoferowała publiczności potężną dawkę funky, jazzu, soulu i bluesa.
Koncert był podzielony na bloki, podczas których zespół zaprezentował znane hity z "Krótkiego filmu", nowe utwory z płyty "r - ewolucja" oraz wykonał piosenki z wybitnymi gośćmi, których zaprosił do wspólnego świętowania.
Liczba uczestników: ok. 300 osób.
Konurs na Kartkę Bożonarodzeniową
Jak co roku w GCKiS zorganizowany został konkurs dla dzieci z trzech grup wiekowych:
Kategoria I: Przedszkola
Kategoria II: klasy 0-3 Szkoła Podstawowa
Kategoria III: klasy IV-VIII Szkoła Podstawowa
Zadaniem uczestnika było wykonanie własnoręcznie pracy plastycznej techniką płaską – rysunek, malarstwo, wydzieranka, kolaż. Do GCKiS wpłynęło 85 różnorodnych pracy. Spośród wszystkich pracy Jury wybrało 9 prac, po 3 z każdej kategorii oraz 10 wyróżnień jak również kartkę, która została oficjalną kartką Gminnego Centrum Kultury i Sztuki. W dniu 6.12.2023 r., podczas Mikołajek organizowanych na trzebnickim Rynku, wszyscy nagrodzeni otrzymali dyplomy i nagrody.
Mikołaj na trzebnickim Rynku
06.12.2023
Dzieci obejrzały występ artystyczny „Elfy w Tarapatach” przygotowany przez Teatr Avatar. Tuż po przedstawieniu nadszedł czas na zapalenie lampek na choince, która tak, jak miało to miejsce w poprzednich latach, stanęła przy trzebnickim ratuszu.
W tym dniu poznaliśmy także wyniki konkursu na Najpiękniejszą Kartkę Bożonarodzeniową.
Na koniec zjawił się długo wyczekiwany przez wszystkie dzieci gość. Święty Mikołaj przybył do miasta w towarzystwie swoich niezawodnych elfów. Później Mikołaj zasiadł na specjalnym tronie przy choince, gdzie pozował do zdjęć i wręczał słodkie upominki.
Liczba uczestników: ok. 500 osób.
Konkurs kulinarny pt. „Wariacja smakowa na temat ciasta piernikowego”
W konkursie wzięło udział 5 osób. Przyznano 3 nagrody główne i 2 wyróżnienia. Finał konkursu miał miejsce 17 grudnia, czteroosobowe jury było jednomyślne i zaskoczone kreatywnością uczestników. Potrawy inspirowane przyprawami korzennymi pięknie korespondowały z tradycją, lecz ich wygląd i wykonanie było bardzo nowatorskie.
Koncert PENDOFSKY, GUMOLIT & EYECANDY VISUAL
07.12.2023
Jeden z najpopularniejszych polskich producentów i realizatorów dźwięku, basista, bandleader i kompozytor – Marcin Pendowski, szerzej kojarzony z charakterystycznymi liniami basu zespołu Fisz Emade Tworzywo czy Wojciech Mazolewski, z którymi współpracuje, wystąpił w GCKiS.
Na koncercie wybrzmiały kawałki w klimacie jazzu i afrobeatu.
Piękną i wyjątkową oprawę wizualną koncertu zapewniła ekipa z EyeCandy Visual. YANA FEDORYAK VJ – motion designer i producentka wideo & JULIUSZ LEWANDOWSKI – performer grafik, to twórcy – EyeCandy Visual.
Liczba uczestników: ok. 200 osób.
minikiermasz, Wigilia, koncert kolęd dla mieszkańców Gminy Trzebnica
17.12.2023
Wspólne kolędowanie, bożonarodzeniowy minikiermasz z lokalnym rękodziełem, atmosfera pełna radości i życzliwości, symboliczne łamanie się opłatkiem, a w powietrzu unoszące się zapachy świątecznych potraw i wypieków. Tak wyglądała Wigilia mieszkańców Trzebnicy.
Do wspólnego śpiewania zaprosił zespół wokalny „Trzebnickie Kajdaszki”, działający przy Gminnej Szkole Muzycznej w Trzebnicy oraz góralska kapela „Karpati”. Znane kolędy i pastorałki wprowadziły wszystkich w magiczny nastrój.
Tego dnia zostały również ogłoszone wyniki konkursu „Wariacja smakowa na temat piernika”.
Liczba uczestników: ok. 500 osób.